Primka gotovih proizvoda iz proizvodnje

!!! U rekonstrukciji

Za ažuriranje Primki gotovog prizvoda iz proizvodnje startajte modul Materijalno NC ili Servis.
Na glavnom meniju otvorite padajući meni Promet i u njemu pozovite opciju Primke gotovih prizvoda iz proizvodnje. Na glavnom meniju modula Servis opcija Primke gotovih prizvoda iz proizvodnje se nalaze u padajućem meniju Radni nalozi.
U oba slučaja program otvara tabelu dokumenata primki gotovih proizvoda iz proizvodnje.

Primke su dokumenti kojima se gotovi proizvodi stavljaju na skladište. Izrađuju se u situacijama u kojima nije moguće drugačije pratiti proizvodni proces, to jest u situacijama u kojima nije precizno poznat utrošak materijala za izradu pojedinog proizvoda. Na jednu primku moguće je staviti samo jedan proizvod iz razloga praćenja razduženja materijala za primljeni proizvod. Primke su usko vezane s dokumentima Razduženja materijala za proizvodnju, koji služe da bi se opisao utrošak materijala za pojedinu vrstu proizvoda. Stanje skladišta se ažurira u trenutku odobravanja dokumenta.

Tabela dokumenata

Prije rada sa primkama pročitajte opće upute o tabelama dokumenata.

Za svaku primku na tabeli se prikazuje skladište na koje se stavlja gotovi proizvod, napomena (u općem slučaju proizvod koji se stavlja na skladište), datum izvršenja, robni i financijski statusi dokumenata, nabavni iznos gotovog proizvoda i vezani dokument Razduženja materijala.

U padajućem meniju Obrade nalaze se slijedeći procesi:

Brisanje primke

Kopiranje primke sa stavkama

Kreiranje razduženja materijala za proizvodnju

U padajućem meniju Ispis nalaze se slijedeći izvještaji koji se mogu štampati za odabranu primku:

Radni nalog za proizvodnju

Primka iz proizvodnje

Predatnica gotovih proizvoda

Lista primki

Promet artikala po primkama iz proizvodnje.

Procesi (Obrade)

Kreiranje razduženja materijala za proizvodnju

Nakon odobravanja primke, gotovi proizvodi su stavljeni na raspolaganje prodaji. Da biste utvrdili stvarni utrošak materijala za proizvodnju određenog proizvoda, morate kreirati dokument Razduženje materijala za proizvodnju. Iz primki pozivate proces Kreiranje razduženja materijala, otvaranjem padajućeg menija Obrade u tabeli dokumenata primke i u njoj birati željeni proces. Program automatski otvara upit u kojem nudi tabelu dokumenata razduženja. Ako u toj tabeli postoji neodobreni dokument razduženja materijala za naš proizvod, možemo se vezati na njega pritiskom na tipku Izbor. Program će u tom slučaju povećati količine materijala u postojećem razduženju za količine potrebne po sastavnici da bi se naš proizvod proizveo. U slučaju da ne postoji razduženje koje želimo napuniti, moramo ga unijeti na tabeli razduženja. Nakon unosa dokumenta razduženja ili izbora već postojećeg, pritiskom na tipku Izbor kreirano je razduženje materijala po odabranoj primki iz proizvodnje. Sve detalje o razduženju materijala pogledajte u Razduženje materijala za proizvodnju

Forma dokumenata

Prije rada sa pojedinim primkama trebate pročitati opće upute o formama dokumenta.

Kada želite kreirati novu primku pritisnite tipku za Unos koja se nalazi u donjem lijevom kutu tabele dokumenata Primki.

Karakteristike ove forme su:

Broj primke i datum:U ovo polje upisujete broj primke i datum kada se gotov proizvod stavlja na skladište. Uvijek će vam se nuditi prvi slijedeći broj dokumenta u tabeli dokumenata, ali on nije fiksan i može se mijenjati. Datum je uvijek datum unosa, ali se i on može mijenjati.
Skladište: U ovo polje se upisuje skladište na koje će se gotovi proizvod smjestiti. Pored polja nalazi se tipka sa strelicom prema dolje. Pritiskom na nju program otvara tabelu sa skladištima u kojoj je potrebno odabrati jedno i pritisnuti tipku Izbor. Pritiskom na njega polje će automatski biti popunjeno.
Datum izvršenja: Polje u koje se unosi datum izvršenja primke, ako primka stoji otvorena dulje od jednog dana.
Odgovorna osoba: U ovo polje se upisuje odgovorna osoba koja će izmjerenu količinu gotovog proizvoda smjestiti na skladište. Pored polja nalazi se tipka sa strelicom prema dolje. Pritiskom na nju program otvara tabelu sa djelatnicima poduzeća u kojoj je potrebno odabrati jednog i pritisnuti tipku Izbor. Pritiskom na njega polje će automatski biti popunjeno.
Konto i Mjesto troška: U ova polja unose se konto iz glavne knjige i mjesto troška na koja se alocira planirana cijena koštanja gotovih proizvoda. Vrlo je bitno ispravno odabrati ove vrijednosti u skladu s načinom praćenja proizvodnje u financijskom knjigovodstvu, jer su te vrijednosti ponuđene u šablonama za automatsko knjiženje dokumenata ovog tipa i kao takve ih je moguće iskoristiti i po njima dobiti izvještaje.
Napomena: U ovo polje u općem slučaju upisujete puni naziv proizvoda koji se stavlja na skladište, da biste kasnije lakše mogli prepoznati primke za određene proizvode.

Kada je forma dokumenta popunjena pritiskom na tipku Ok podaci unešeni u nju se prihvaćaju i Zaglavlje novog dokumenta je na ovaj način kreirano.

Slijedeći korak je unošenje stavki.

Tabela stavki

Na tabeli dokumenata pritisnite tipku Stavke. Program otvara Tabelu stavki.
Prije početka rada u tabelama stavki kalkulacija pogledajte opće informacije o tabelama stavki.

U padajućem meniju Obrade nalaze se slijedeći procesi:

Premještanje označenih stavki

Kopiranje označenih stavki

Brisanje označenih stavki

U padajućem meniju Ispis nalaze se izvještaji koji se mogu odštampati:

Primka iz proizvodnje

Predatnica gotovih proizvoda

Za sve artikle koji se nalaze u tabeli stavki moguće je unijeti posebnu napomenu.
Prvo označite artikl za kojeg želite unijeti napomenu, zatim pritisnite tipku Napomena koja se nalazi u donjem dijelu tabele stavki. Program otvara formu Uređivanje napomene za stavku. U njoj možete unijeti proizvoljnu napomenu koja se odnosi na osvijetljeni artikal. Pritiskom na tipku Snimi program će snimiti napomenu za stavku. U općem slučaju u ovo polje se upisuje serijski broj proizvedene robe.

Napomena: Ove se napomene ne odnose na artikal nego samo na stavku koja je unesena u tabelu stavki.

Forma stavki

Prilikom unosa artikala u formu stavki potrebno je popuniti istu. Kad se nalazite u tabeli stavki pritiskom na tipku Unos koja se nalazi u donjem lijevom kutu, program otvara tabelu artikala iz koje je potrebno odabrati artikle koji se primaju. Odabirom jednog od njih i pritiskom na tipku Izbor program otvara formu stavke koju je potrebno popuniti. Forma se sastoji od polja koja se popunjavaju i onih polja koja su već popunjena i ne mogo se mijenjati, a odnose se na šifru artikla, naziv artikla, polja sa stanjima po prethodnoj kalkulaciji i polja zavisnih troškova. Polja koja se moraju popuniti su:

Količina: U ovo polje upisujete količinu proizvoda koji se zaprima.
Cijena dobavljača: U ovo polje je već upisana cijena dobavljača po prethodnoj kalkulaciji. Polje će biti prazno u slučaju da prvi put zaprimate taj artikl. Ako se cijena dobavljača promijenila u odnosu na prethodnu kalkulaciju ovdje ćete je promijeniti.
Rabat: U ovo polje upisujete rabat od dobavljača, ako ga imate.
Fakturna cijena: Biti će automatski izračunata fakturna cijena umanjena za rabat, a ako nemate rabat fakturna cijena je ista cijeni dobavljača.
Marža: Upisujete maržu za taj artikal.
Veleprodajna cijena: U ovisnosti od vrijednosti marže i fakturne cijene, automatski će biti izračunata veleprodajna cijena. Data je mogućnost upisa veleprodajne cijene i automatski će se izračunati marža.

Kada je forma popunjena pritiskom na tipku Ok unešeni podaci se prihvaćaju i artikal se prenosi u tabelu stavki. Ovaj postupak ponavljate onoliko puta koliko artikala trebate primiti.

Procesi (Obrade)

Upisivanje zemlje porijekla

Ponekad će vam se javiti potreba da znate iz koje zemlje potječe određeni artikal. U tom slučaju u tabelama stavki primke označite jedan ili sve artikle iz jedne zemlje. Pozovite padajući meni Obrade i u njemu odaberite proces Upisivenje zemlje porijekla. Pritiskom na ovu opciju program otvara malu formu u koju je potrebno upisati zemlju porijekla artikla. Pritiskom na tipku Ok unešeni podatak se prihvaća i za taj ili grupu artikala bit će upisana zemlja porijekla. Ako ste pogriješili označite ponovo artikal ponovo pozovite proces Upisivanje zemlje porijekla i u formu upišite izmjenu ili ako ne želite ništa upisati ostavite je praznu. Pritiskom na tipku Ok izmjena se prihvaća ili se zemlja porjekla briše ako je forma ostala prazna.

Povrat označenih stavki

Ako želite sve ili neki od artikala vratiti dobavljaču, u tabeli stavki morate ih označiti. Zatim, u padajućem meniju Obrade tabele stavki pozivate proces Povrat označenih stavki. Pritiskom na njega program otvara mali upit u kojem se nudi broj povrata i datum. Broj povrata je uvijek prvi slijedeći u nizu tabele dokumenata povrata, ali nije fiksan i može se mijenjati. Pritiskom na tipku Ok povrat robe je kreiran u klasu Povrat dobavljaču i može se vidjeti u tabeli dokumenata povrata dobavljaču.

Prilikom unosa nove primke, program prvo pita o kakvoj se kalkulaciji radi. Postupak kod Običnih kalkulacija je već opisan. Ako se radi o Uvoznim kalkulacijama pritiskom na tipku Uvozna program se automatski veže na knjigu ulaznih fakura iz uvoza.
Prilikom popunjavanja forme pritiskom na polje:
Broj ulazne fakture: Pritiskom na tipku sa strelicom prema dolje koja se nalazi pored ovog polja program otvara Knjigu ulaznih faktura iz uvoza i iz nje odabirete fakturu koja je vama potrebna.
Pored polja
Uvozna kalkulacija: stoji znak, tako da se zna da se o istoj radi.
Također mora biti odabran i tečaj kao i valuta.
Sve ostalo je isto kao i kod Običnih kalkulacija.


*** Napomena - upute se mogu razlikovati u slikama i tekstu od sadržaja koji se nalazi na vašem računalu, ovisno o inačici 4D Wanda koju trenutno koristite. Posljedica je to stalnog razvoja i nadogradnje 4D Wanda, a koji iz objektivnih razloga dinamikom ne prati i nadogradnja modula Upute. Posebno se to odnosi na zamjenu službene valute RH kuna (kn) u euro (€) i njen prikaz u uputama.