Dnevnici financijskih knjiženja
!!! U rekonstrukciji
Dnevnici financijskih knjiženja
U gornjem dijelu tabele možete pročitati kojem nalogu pripadaju stavke i od kojeg datuma je nalog. U padajućem meniju Stavke nalaze se opcije za ažuriranje, Unos, Izmjena, Brisanja, tabele stavki. U padajućem meniju Označavanje nalaze se sve opcije za označavanje i selektiranje stavki u tabeli stavki. U padajućem meniju Obrade nalaze se slijedeći procesi koji se mogu obaviti nad dokumentima u tabeli stavki:
•Automatsko knjiženje dokumenta
•Kreiranje veze na dokument
•Zatvaranje konta
•Brisanje označenih stavki
Pored padajućih menija na tabeli stavki nalazi se niz tipki za poziv koje se koriste za obradu dokumenata tabele stavki:
|
Pregled stavke (Ctrl+V). Pritiskom na ovu tipku program otvara pregled za označenu stavku. Možete na ekranu vidjeti što se sa dokumentom dešavalo
|
|
Tipke za jednostruki i višestruki mod unosa
|
|
Tipka za poziv automatskog knjiženja (Ctrl+K). Da biste koristili ovu tipku prvo morate kreirati šablone za automatsko knjiženje.
|
|
Tipka za poziv automatskog zatvaranja stavki (Ctrl+Z).
|
|
Veza na dokument (Ctrl+D)
|
|
Vezivanje stavke. Ova je tipka aktivna jedino ako u stavkama izvoda jedna od stavki nije zatvorena. Tada vam program omogućava da sa tabele stavki vežete izvod za odgovarajući dokument.
|
|
Renumeracija (Ctrl+N).
|
|
Obračun salda (Ctrl+O)
|
|
Tipke za pomjeranje označene stavke jedno mjestu naprijed ili nazad.
|
Zatim slijedni niz tipki za označavanje i selektiranje stavki.
Tipke za ažuriranje tabele stavki nalaze se u padajućem meniju Stavke, kao i u donjem lijevom dijelu tabele. Pritiskom na tipku Unos program otvara formu stavke. Forma se sastoji od slijedećih polja koje treba popuniti: Broj stavke: U ovo polje se upisuje broj stavke u tabeli stavki. Ovaj broj program sam dodjeljuje i uvijek je prvi slijedeći u rastućem nizu. Nije fiksan i može se mijenjati. Mjesto troška: U ovo polje upisujete koje je mijesto troška. Pritiskom na tipku sa strelicom prema dolje, koja se nalazi pored ovog polja, program otvara tabelu Mjesto troška. Tabela je prazna, a pomoću tipki za ažuriranje možete definirati onoliko mjesta troškova koliko vam je potrebno. Kad ste definirali mjesta troškova, ova tabela postaje izborna i iz nje birate ono mjesto troška koje odgovara dokumentu koji će se knjižiti. Datum knjiženja: U ovo polje upisujete datum knjiženja. Datum koji program nudi nije fiksan i možete ga mijenjati. Konto: U ovo polje upisujete konto na koji će se knjižiti dokument koji trenutno upisujete. Pritiskom na tipku sa strelicom prema dolje koja se nalazi pored ovog polja, program otvara tabelu analitičkih konta iz koje birate konto. Kada je konto u tabeli analitičkih konta odabrano, pritiskom na tipku Izbor isti se prenosi na formu stavki. Komitent: Ako se radi o partnerskim kontima, program automatski nudi mogućnost odabira partnera. Pritiskom na tipku sa strelicom prema dolje, koja se nalazi pored ovog polja, program otvara tabelu Liste partnera iz koje odabirete partnera. Vrsta dokumenta: U ovo polje se upisuje vrsta dokumenta koji se priprema za knjiženje. Pritiskom na tipku sa strelicom prema dolje, koja se nalazi pored ovog polja, program otvara tabelu sa vrstama dokumenta. U ovoj tabeli odabirete onu vrstu dokumenta kojoj pripada dokument koji unosite. Ovu tabelu možete i sami ažurirati koristeći se tipkama za ažuriranje. Lokalni / Vezni dokument: U polje lokalni dokument upisujete neku oznaku da znate o kojem se dokumentu radi. U polje vezni dokument upisujete broj dokumenta iz tabele dokumenata. Datum dokumenta: U ovo polje upisujete datum dokumenta, valutu plaćanja i dospijeće. Opis knjiženja: U ovo polje možete napisati neki opis knjiženja, koji se odnosi na fakturu. Dugovanje: U ovo polje upisujete iznos dugovanja. Potražnja: U ovo polje upisujete iznos potraživanja.
Kada ste ova polja popunili pritiskom na tipku Ok podaci se prihvaćaju i prenose se u tabelu stavki. Ovaj postupak ponavljate onoliko puta koliko dokumenata, odnosno stavki imate za taj nalog.
Da bi se stavke iz naloga mogle knjižiti, nalog mora biti zatvoren odnosno proknjižen.
Automatsko knjiženje dokumenata Pritiskom na ovu opciju koja se nalazi u padajućem meniju Obrade u tabeli stavki program otvara tabelu sa šablonima za automatsko knjiženje. Potrebno je odabrati onaj šablon po kojem će se knjižiti dokumenti i pritisnuti tipku Izbor. Program automatski otvara tabelu dokumenata iz robno - materijalnog knjigovodstva koja odgovara tipu šablona za knjiženje koji ste odabrali. U ovoj tabeli označite sve dokumente koje treba proknjižiti i ponovo stisnete tipku Izbor. Program odabire označene dokumente i proknjižava ih po unaprijed odabranom šablonu. Automatsko knjiženje pozivate i pritiskom na tipku koja se nalazi iznad same tabele ili korištenjem kombinacije tipki Ctrl+K..
Kreiranje veze na dokument / Prekid veze na dokument Ako je ova tipka prekrižena onda postoji veza označenog dokumenta u tabeli stavki i odgovarajućeg dokumenta u tabelama dokumenta. Ako tipka nije prekrižena onda ne postoji veza označenog dokumenta u tabeli stavki i odgovarajućeg dokumenta u jednoj od tabela dokumenata. Ako se u formi stavki u polje vezni dokument upisuje koji je to dokument onda se automatski stvara veza i nema je smisla prekidati. Vezu možete kreirati korištenjem iste opcije iz padajućeg menija Obrade.
Zatvaranje konta WAND ima opciju za automatsko zatvaranje stavki prihoda i rashoda. U Parametrima programa možete zadati koja dva razreda će se automatski zatvarati, odnosno koji će se zatvarati pritiskom na ovu tipku. Najćešće su to razredi 4 i 7. Zatvaranje konta možete pozvati pomoću tipke koja se nalazi iznad tabele, korištenjem kombinacije tipki Ctrl+Z ili iz padajućeg menija Obrade.
Brisanje označenih stavki Prije nego pozovete proces brisanja trebate označiti jednu ili veše stavki koje želite obrisati. Označavanje vršite pomoću tipki za označavanje koje se nalaze iznad same tabele. Zatim u padajućem meniju Obrade pozivate proces Brisanje označenih stavki. Program briše sve stavke koje nisu vezane. Ako želite obrisati i vezane stavke onda trebate raskinuti veze.
Devizno financijsko knjigovodstvo
U programu 4D Wand postoji mogućnost knjiženja deviznih izvoda paralelno u kunama i u stranoj valuti. Mi i preporučujemo knjiženje na ovaj način radi mogućnosti automatskog obračuna tečajnih razlika i radi praćenja stanja u izvornoj valuti. Preduvjet je da konto na koji knjižimo mora biti otvoreno kao devizni konto (ova opcija se uključuje za odgovarajući konto u kontnom planu i moguće je naknadno uključiti, pod uvjetom da na kontu nema evidentiranih knjiženja). Kod knjiženja, prilikom odabira deviznog konta otvara se mogućnost izbora odgovarajuće valute, tečaja, te unosa deviznog i kunskog iznosa. Kod automatskog knjiženja ulaznih ili izlaznih računa, program 4D Wand automatski prenosi u nalog za knjiženje podatke o tečaju, valuti, deviznom i kunskom iznosu za konto koje je devizno (npr. konta 1210 ili 2210 ili druga konta). Moguće je da se sami otkup deviznih sredstava za plaćenje prema inozemstvu smatra i plaćanjem i tada je moguće da se prilikom izbora konta 2210 upišu navedeni promet, tj. ne mora protustavka biti devizna. Ako plaćanje (ili naplatu) i knjigovodstveno evidentirate preko deviznog računa, moguće je i konto deviznog računa (kto 103) otvoriti kao devizni konto. Ako je konto otvoreno kao devizno konto (npr. 1210 ili 2210), tada je na tom kontu moguće vezivanje uplata i računa samo onih koji imaju istu valutu. Ako je ovo sve ispoštovano, imate mogućnost automatskog obračuna tečajnih razlika za izvršena plaćanja, te obračun tečajnih razlika za neplaćene račune na dan 31.12.
Za ispravan pregled deviznog konta, u 4D Wandu potrebno je pridržavti slijedećih osnovnih pravila: 1. Sve stavke na deviznom kontu u početnom stanje trebaju biti istovremeno iskazane u kunama i izvornoj valuti i to po pravilu jedan račun jedna stavka. Dakle, nikako za jedan račun dvije stavke, od kojih bi druga stavka bi mogla biti neka tečajna razlika ili slično. U početnom stanju ne smiju biti iskazani računi u minusu (kao odobrenje), jer salda konti prvenstveno gledaju osnovne dokumente, kao što su ulazne i izlazne fakture. 2. Kod unosa ulaznih ino faktura treba uvijek pisati iznos u izvornoj valuti i neki realni (spot) tečaj. Isto vrijedi i za izlazne fakture (koje se ispostavljaju ino kupcu), koje na zaglavlju trebaju imati odabran tečaj po kojem se kunski iznos preračunava u devizni iznos. 3. Prilikom knjiženja ulaznih ili izlaznih faktura, postavke na kontima, odnosno na šablonama, trebaju biti takve da se devizni iznos prenosi u temeljnicu za knjiženje. 4. Prilikom knjiženja uplate obvezno treba upisati iznos uplate u izvornoj valuti po tečaju na dan uplate. Prilikom vezivanja program gleda iznos izvorne valute po računu i po uplati, ali ne provjerava valjanost upisanog tečaja na uplati. U standardnom vezivanju, program ne dozvoljava vezivanje različitih valuta. Sobzirom da se iznosi obvezno knjiže i u kunama, treba biti oprezan da se kunski iznosi koji se knjiže kao tečajne razlike imaju oznaku klase dokumenta TRZ. Tečajna razlika bi trebala biti jedini dokumenat koji se na deviznom kontu knjiži samo u kunama. 5. Nakon vezivanje uplate i računa, treba obračunati tečajne razlike po plaćenim računim i po istima izvršiti vezivanje. Kontrolu vezivanja na deviznom kontu, treba odraditi preko ispisa otvorenih stavki u odabranoj valuti i za samo stavke knjižene u odabranoj valuti. Kada je račun devizno u cijelosti vezan na ispisu po prethodnom zadanom ispisu ne smiju se pojaviti računi koji su u cijelosti plaćeni. 6. Na kraju svake poslovne godine, trebalo je izvršiti obračun tečajnih razlika po neplaćenim računima i iste (tečajne razlike) povezati sa računom po kojemu su nastale. Obračun tečajnih razlika po plaćenim i po neplaćenim računima radi se automatski, ali samo ako su ispoštovani svi uvjeti za knjiženje na deviznom kontu. 7. Ako se koriste devizna knjiženja trebalo bi voditi račun da se ispravno vodi tečajna lista, kako bi se izbjegle situacije koje Vi navodite. Naime, prilikom svakog izbora valute iz tečajne liste program preuzima i tečaj za odabranu valutu.
Napomene
Unos stavki financijskog knjigovodstva (4D Wand Info 003) Premještanje stavki financijskog knjigovodstva iz jednog naloga u drugi (4D Wand Info 005)
*** Napomena - upute se mogu razlikovati u slikama i tekstu od sadržaja koji se nalazi na vašem računalu, ovisno o inačici 4D Wanda koju trenutno koristite. Posljedica je to stalnog razvoja i nadogradnje 4D Wanda, a koji iz objektivnih razloga dinamikom ne prati i nadogradnja modula Upute. Posebno se to odnosi na zamjenu službene valute RH kuna (kn) u euro (€) i njen prikaz u uputama.
|
|