4D WAND INFO

Br: 499, 15.07.2020.
 

Povratak na listu

Obrazac JOPPD kod sufinanciranih plaća za skraćeno radno vrijeme

U Narodnim novinama broj 74/2020 objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak u kojem je pored ostalog propisan način podnošenja JOPPD obrasca kada se koristi potpora za očuvanje radnih mjesta/skraćeno radno vrijeme, a koje sufinancira Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ). Molimo da se s istim detaljno upoznate počevši od toga da li ispunjavate uvjete za dobivanje potpore, te do vaših obveza prema HZZ-u. Također, detaljno se upoznajte sa zakonskim odredbama vezanim za obračun plaće za radnike za koje se traži sufinanciranje skraćenog radnog vremena, do ispravnog iskazivanja podataka na obrascu JOPPD. Specifičnost u iskazivanju podataka u obrascu JOPPD je da se radi razmjene podataka između Porezne uprave i HZZ-a u posebnom retku dodatno iskazuju podaci o sufinanciranoj potpori, te se s istim detaljno upoznajte.
Kroz ovaj 4D Wand Info obrađujemo način kreiranja obrasca JOPPD s podacima o potpori HZZ-a kada se isto radi isključivo kroz dva obračuna plaće. Navedeno znači da nikako nije predviđeno dobivanje ispravnog obrasca JOPPD kada bi se sve radilo u jednom obračunu plaće.

Otvaranje drugog (informativnog) obračuna plaće za sufinancirane doprinose

Podsjećamo na zakonske odredbe od strane HZZ da je obveza poslodavca radniku isplatiti ugovorenu ili propisanu plaću kao da je radio puno radno vrijeme. Stoga u prvom obračun plaće odradite obračun plaće na standardni način.
Drugi obračun služi isključivo za kreiranje podataka o osnovici za izračun doprinosa i izračunatim doprinosima koji će biti sufinancirani od strane HZZ-a, a kako ne bi morali ručno unositi podatke izravno u obrascu JOPPD.
Da bi se podaci ispravno kreirali u obrascu JOPPD drugi obračun potrebno je otvoriti prema našim uputama koje navodimo u nastavku. Na zaglavlju drugog obračuna plaće potrebno je uključiti oznaku Informativni obračun za sufinancirani iznos od HZZ-a (1) i automatski će se uključiti i kvačica na poziciji Obračun se ne sumira s drugima u JOPPD obrazaca po datumu JOPPD-a (2).

Dakle, drugi obračun se otvara s posebnom oznakom na zaglavlju, a sve kako bi se za unijete podatke o osnovici i doprinosima koji se sufinanciraju ispravno iskazali u posebnom retku obrasca JOPPD. Navedenu oznaku moguće je samo uključiti kod otvaranja novog obračuna.

Obračunu dajte neki naziv koji će za vas biti prepoznatljiv, jer isti ne smije trajno ostati u obračunu plaća.
Naime, s obzirom na to da je ovo informativni obračun nakon što konačno dostavite Obrazac JOPPD u ePoreznu, isti je potrebno obrisati iz 4D Wand-a kako ne bi utjecao na druge obračune jer ne služi niti za ispise virmana, niti za ispise platnih listića. Obračun plaće brišete tako da u padajućem izborniku Plaće pozovete naredbu Brisanje obračuna i odaberete informativni obračun za sufinancirani iznos od HZZ-a. Kako je brisanje destruktivni proces vodite računa da obrišete točno željeni obračun.
Ako ipak ne obrišete ovaj obračun plaće, kod otvaranja sljedećeg obračuna plaće javit će se poruka s upozorenjem da još uvijek niste obrisali obračun plaće, te ga obvezno izbrišite, jer u protivnom budući obračuni plaće i svi kreirani izvještaji i rekapitulacije će biti neispravni.

Definirajte novu vrstu zarade

Radi lakše kontrole izračuna sufinanciranih doprinosa koji će se odraditi u drugom (posebnom) obračunu predlažemo da definirate novu vrstu zarade koju možete nazvati imenom kojim god želite (npr. Sufinanciranje radnog vremena). Kako se sati za istu u obrascu JOPPD iskazuju kao neodrađeni sati, na istoj je potrebno uključiti parametar Prikaži neodrađene sate rada u JOPPD-u (B.10.0).

Formula za izračun sufinanciranih doprinosa

Hrvatski zavod za zapošljavanje je na svojim stranicama www.hzz.hr objavio tablicu iznosa sufinanciranja ovisno o broju radnih sati te postotku radnog vremena (https://mjera-orm.hzz.hr/media/nbidesq1/hzz-prilog-i-tablica-iznosa-sufinanciranja-ovisno-o-broju-radnih-sati.pdf?v=2). Iako je navedena tablica na prvi pogled jednostavna, svakako je detaljno izučite osvrtom na posebne obračune plaća radnika (neto plaće radnika niže od 4.000,00 kn i drugo).
Da bi izračun sufinanciranih doprinosa funkcionirao, potrebno je za navedenu stavku kreirati ispravnu formulu. Naš prijedlog je da u formuli za obračun koristite Iznos što znači da ćete kod unosa stavke u drugom obračunu pored sati koji se sufinanciraju, upisati i iznos osnovice za izračun sufinanciranih doprinosa. Na upisanu osnovicu će se obračunati doprinosi koji će se prikazati u posebnom retku na stranici B JOPPD obrasca.
Nakon što ste upisali formulu istu zakačite novodefiniranoj zaradi koju ćete koristiti u drugom obračunu gdje ćete za radnika unijeti broj sati koji se sufinancira i osnovicu za izračun doprinosa.
Naravno, možete definirati i drugu formulu, a bitno je da se točno izračuna osnovica za izračun doprinosa, temeljem koje će se ispravno izračunati doprinosi koji se sufinanciraju.

Osnovica za izračun doprinosa

Iako smo već dosta naveli vezano za osnovicu za izračun sufinanciranih doprinosa, ovdje ponavljamo da će samo točno utvrđena osnovica dati ispravan obračun doprinosa koji se sufinanciraju nebitno kako ste do iste došli (sami izračunali ili preuzeli iz tablice). Kako bi što točnije utvrdili osnovicu, predlažemo da prvo odradite redovni obračun plaće, zatvorite taj obračun, a da zatim idete na izračun osnovice ovisno o tome o kakvim vrstama plaća se radi (neto plaće radnika niže od 4.000,00 kn i drugo i drugo). Nema potrebe da nas pitate koja to osnovica treba biti, jer samo vi znate o kakvim se plaćama radi.

Unos stavke sa satnicom i osnovicom za izračun sufinanciranih doprinosa

 

Ovisno o broju satnica skraćenog radnog vremena i iznosima osnovica jedna od opcija je unos zarade za označene radnike. Ako želite za više radnika odjednom upisati satnicu skraćenog radnog vremena predlažemo da u drugom (posebnom) obračunu označite radnike koji imaju istu satnicu (na primjer 80 sati) i istu osnovicu za izračun sufinanciranih doprinosa (na primjer 2.500,00 kn).

Zatim kliknete na padajući izbornik Akcije --> Unos bruto plaća za označene radnike, te odabere vrstu zarade koju ste definirali za izračun sufinanciranih potpora od HZZ-a (Sufinancirana potpora HZZ-a).

Kao što vidite na slici, potrebno je odabrati novodefiniranu zaradu, te upisati sate skraćenog radnog vremena (na primjer 80 sati), a u polje iznos upisati iznos osnovice za izračun doprinosa (na primjer 2.500,00).
Dakle, unos navedene stavke treba odraditi onoliko puta koliko imate kombinacija satnica i iznosa osnovice.

Iznos izračunatih doprinosa (obvezno provjerite)

U obračunu za radnika pojavit će se i „nebitne“ stavke (iznos poreza i prireza, neto i drugo), ali kod kreiranja obrasca JOPPD exportirat će se samo osnovica, te doprinosi iz plaće i na plaću ovisno o strukturi doprinosa koji se izračunavaju za određenog radnika. Što se tiče strukture doprinosa svakako vodite računa da se isti ispravno obračunaju. Tako na primjer vodite računa da li se za osobu obračunavaju doprinosi na plaću ili ne, ali u konačnici uvijek trebate točno znati, za dotičnog radnika, za koje doprinose tražite sufinanciranje, te u kojem iznosu.
Ako se stavka unosi za više označenih radnika, tada se doprinosi računaju prema vrsti rada upisanog na radniku. Tako da ako izračun doprinosa nije točan, provjerite koja je vrsta rada upisana na radniku ili ponovno ručno unesite stavku s ispravnom vrstom rada, satnicom i osnovicom za izračun doprinosa.
Ako se u jednom mjesecu za jednog radnika eventualno obračunavaju različite strukture doprinosa, tada je potrebno ručno odraditi izračun doprinosa za sufinanciranje.
Kako izračunati doprinosi služe za sufinanciranje potpore od HZZ-a, potrebno je odraditi potpunu kontrolu istih. Tek kada budete sigurni da je izračun točan, odradite kontrolu obrasca JOPPD i nastavite dalje s obračunom plaća.

U posebnom (drugom) obračunu ne unosite vrstu rada sa oznakom 0013 (Prilog 3 obrasca JOPPD)

Dakle, u drugom obračunu plaće nije potrebno koristiti oznaku 0013 (Prilog 3 obrasca), već obračunati po vrsti rada po kojoj se radi redovni obračun plaće. Kod kreiranja obrasca JOPPD automatski će se kreirati šifre 0000 (Prilog 2) i 0013 (Prilog 3), a posebni redak s navedenom oznakom bit će popunjen prema Pravilniku. Kako je istim propisano da se u polja od 2. do 5, od 7.1. do 9., te 10.1 i 10.2 upisuju jednake oznake i razdoblja kao pri isplati mjesečne plaće, dodatno odradite kontrolu nakon što se kreira obrazac JOPPD.

Obrazac JOPPD

Posebni redak o sufinanciranim doprinosima

Oba obračuna plaće s istim oznakama obrasca JOPPD trebaju biti zaključena. Za kreiranje stavke obrasca JOPPD treba postupiti na standardni način. Ako je sve definirano kako treba, kod kreiranje obrasca JOPPD, program će automatski kreirati posebne stavke s informacijama o sufinanciranim doprinosima. Posebne stavke za sufinancirani dio će sukladno odredbama Pravilnika na stranici B JOPPD obrasca imati oznake 0000 pod 6.1. i 0013 pod 6.2. Ako postoji potreba da eventualno korigirate neki podatak radi neke specifičnosti, podsjećamo da isto možete odraditi u stavkama samog dokumenta JOPPD obrasca. Naše pravilo je da prije puštanja virmana, obavezno odradite potpunu kontrolu obrasca JOPPD na ePoreznoj. Tek kada sve bude ispravno odradite puštanje virmana, te konačno potpisivanje i slanje JOPPD obrasca prema ePoreznoj. Sve kombinacije kod kreiranja obrasca JOPPD nisu obrađene, te stoga detaljno provjerite isti.

Na stranici A obrasca ne sumiraju se podaci o sufinanciranim doprinosima

Podaci o sufinanciranim stavkama se sukladno propisima iz Pravilnika ne zbrajaju na stranicu A JOPPD obrasca. Navedeno napominjemo i iz dodatnog razloga ako bi u redovnom obračunu plaće eventualno koristili oznaku 0013 iz Obrasca JOPPD.

Prije isplate plaće predlažemo da odradite potpunu kontrolu obrasca JOPPD.

Kako bi izbjegli ispravke obrasca JOPPD svakako predlažemo da prije konačne predaje obrasca JOPPD, na ePoreznoj odradite potpunu kontrolu istog.

Virmani

Redovni obračun plaće služi za kreiranje virmana, dok se drugi (informativni) obračun koristi za izračun sufinanciranih doprinosa, te za kreiranje obrasca JOPPD. Dakle, prilikom kreiranja virmana za isplatu plaće trebate najprije biti pozicionirani na redovni obračun plaće, a ne na informativni obračun jer će se iz redovnog obračuna plaće kreirati virmani.

Zaključak

Upoznajte se s ispravnim načinom popunjavanja obrasca JOPPD kada se na istom iskazuje podaci o sufinanciranju plaće za skraćeno radno vrijeme. Obračun plaće odradite kako smo naveli. Podsjećamo u istom treba biti stavka temeljem koje će se u obrascu JOPPD kreirati dodatna stavka s podacima o sufinanciranju plaće. Stoga je ključna stavka na kojoj treba biti upisan točan podatak o broju sati i osnovici za izračun sufinanciranih doprinosa. Ključno je da točno utvrdite osnovicu za izračun doprinosa, jer je ista podložna kontroli od HZZ-a i Porezne uprave.
Odradite kontrolu obračuna redovne plaće. Utvrdite točnu osnovicu za izračun sufinanciranih doprinosa sukladno zakonskim propisima. Provjerite izračunate doprinose koje se sufinanciraju od strane HZZ-a. Također provjerite točnost iskazanih podataka u obrascu JOPPD, jer temeljem istog se razmjenjuju podaci između HZZ-a i Porezne uprave.
Naravno, ako ipak imate problema s izračunom sufinanciranih doprinosa na ovaj način, podsjećamo da tada ostaje opcija da u dokumentu JOPPD -a ručno unesete stavke o sufinanciranim doprinosima.
Što se tiče obračuna plaće i kreiranja obrasca JOPPD sve smo napisali u ovom 4D Wand Info-u, tako da vam dodatno nemamo što reći, osim što navodi i Pravilnik, a to je da se podatak o osnovici i izračunatim doprinosima za koje se traži sufinanciranje u obrascu JOPPD iskazuje u posebnom retku sukladno Pravilniku.
Dakle, ostaje da točno utvrdite osnovicu, odnosno da točno izračunate iznose sufinanciranih doprinosa za svakog radnika prema vrsti rada, uvažavajući sve specifičnosti obračuna plaće i evidencije radnog vremena svakog radnika.

 


*** Napomena - upute se mogu razlikovati u slikama i tekstu od sadržaja koji se nalazi na vašem računalu, ovisno o inačici 4D Wanda koju trenutno koristite. Posljedica je to stalnog razvoja i nadogradnje 4D Wanda, a koji iz objektivnih razloga dinamikom ne prati i nadogradnja modula Upute. Posebno se to odnosi na zamjenu službene valute RH kuna (kn) u euro (€) i njen prikaz u uputama.