4D WAND INFO

Br: 477, 12.07.2019.
 

Povratak na listu

OVRHA NAD PLAĆOM (isplata na zaštićeni i redovni račun)

Više zakonskih propisa u RH regulira provođenje ovrhe na plaći, te ako imate slučajeve ovrha na plaći prilikom obračuna plaće svakako se s istima detaljno upoznajte jer ih u ovom 4D Wand Info-u nećemo detaljnije navoditi. Svrha ovog 4D Wand Info-a je da pojasnimo kako doći do iznosa koji se isplaćuje radniku na redovni račun nad kojim FINA provodi ovrhu. Navedeno znači da se radniku plaća isplaćuje na redovni i na zaštićeni račun, pri čemu ovisno o vrsti ovrhe koja se provodi treba odrediti iznos koji se ovršuje, odnosno iznos koji se isplaćuje na redovni račun radnika. Polazna veličina za izračun ovrha je ukupno neto plaća radnika, ali i neoporezive naknade radnika koje se ovršuju ili u 100% iznosu ili se zbrajaju s neto plaćom na temelju čega se onda izračunava ovrha. Kada je isto utvrđeno za izračun iznosa raspoloživog za ovrhu treba primijeniti i iznos prosječne mjesečne neto plaće u RH koja se utvrđuje za svaku kalendarsku godinu.
Ako ukupna neto plaća radnika nije polazna veličina, tada treba ručno utvrditi iznos koji se isplaćuje na redovni račun i taj iznos upisati na radniku radi izračuna ovrhe, jer u protivnom izračun ovrhe neće biti točan (npr. kod isplate plaće koja predstavlja nadoknadu plaće, a koja je temeljem propisa koji određuju ovrhu izuzeta od same ovrhe (npr. bolovanja i sl)).

Postavke na naknadama

Kako pored neto plaće radnika samoj ovrsi podliježu i neke naknade, u padajućem izborniku Vrste plaćanja --> Naknade potrebno je na samoj naknadi odrediti njen status prema ovrsi, tj. treba odrediti da li se ista ovršuje samostalno ili se ovršuje kao sastavni dio plaće ili se uopće ne ovršuje. Isto se označava na naknadi na poziciji Oznaka načina ovrhe gdje treba odabrati odgovarajući status naknade po pitanju ovrhe. Mogući statusi su:

Ne ulazi u izračun ovrhe (točka 1 na slici),

U izračun ovrhe ulazi u 100% iznosu (točka 2 na slici),

U izračun ovrhe zbraja se s neto plaćom (točka 3 na slici):

Kod preuzimanja verzije 4D Wand-a s navedenom mogućnošću po defaultu će biti ponuđeno da naknada ne ulazi u izračun ovrhe . Ako imate slučajeva da se neka od naknada ovršuju na istima će svakako biti potrebno dodijeliti ispravnu oznaku načina ovrhe.

Prosječna mjesečna neto plaća u RH

Da bi se pravilno mogao utvrditi iznos koji je izuzet od ovrhe, početkom svake godine potrebno je upisati točan podatak o iznosu prosječne mjesečno neto plaće po zaposlenom u RH, jer je navedeni podatak relevantan za provođenje ovrhe na plaći. Od 01.01.2019. prosječna neto plaća za izračun ovrha iznosi 6.237,00 kn. Svake kalendarske godine prilikom promjene ovog podatka isti je potrebno ručno upisati u 4D Wand: padajući izbornika Registri --> Opcije programa --> na poziciji za upis prosječene mjesečne neto plaće u RH upiše se iznos koji se koristi za izračun iznosa koji je izuzet od ovrhe. U daljnjim uputama neki iznosi su preračunati prema trenutno važećoj prosječnoj mjesečnoj neto plaći u RH koji se primjenjuje od 01.01.2019. godine.

Postavke isplatnih računa na radniku

Radi ispravnog obračuna iznosa koji se ovršuje na radniku na poziciji ''Način isplate 1'' treba biti upisan zaštićeni račun i označen parametrom da se radi od zaštićenom računu, dok na ''Način isplate 2'' treba biti upisan redovni račun radnika za uplatu iznosa koji je raspoloživ za ovrhu. U protivnom izračun iznosa koji se ovršuje neće biti ispravan. Podsjećamo da se obustave i krediti uvijek naplaćuju s računa upisanog na ''Načinu isplate 1''.

Izbor vrste ovrhe

Da bi se mogao izračunati iznos koji se isplaćuje na redovni račun, tj. na račun nad kojim se provodi ovrha, potrebno je odrediti formule po kojima se isto izračunava. Ponuđena su tri primjera formula za izračun ovrha ovisno o vrsti same ovrhe. Tako su definirane formule za:

ovrhe koje se provode radi naplate ostalih tražbina,

ovrhe radi zakonskog uzdržavanja,

ovrhe radi uzdržavanja djeteta,

Osim toga ostavljena je i mogućnost ručnog upisa iznosa koji se ovršuje u slučaju da se odabere opcija ''Iznos – upis iznosa''. Prije konačne primjene već postojećih formula svakako provjerite njihovu točnost.
Ako radnik ima neku vrstu ovrhe tada je potrebno na samom radniku (Matični podaci --> Djelatnici) na kartici 5. Isplata odabrati odgovarajuću vrstu ovrhe (formule) koju nudi program i koja predstavlja ključ raspodjele iznosa plaće koji je izuzet od ovrhe, odnosno koji je raspoloživ za ovrhu. Izbor vrsta ovrhe odabire se iz registra kojem se pristupa pritiskom na strelicu uz polje Način izračuna iznosa za Način isplate 2.

1. Ovrha radi naplate ostalih tražbina

Zakonski propisi propisuju da ako je neto plaća radnika veća od prosječne neto plaće u RH (6.237,00 kn) da je izuzeti iznos od ovrhe dvije trećine (2/3) prosječne mjesečne neto plaće u RH, a ako je neto plaća radnika manja od prosječne mjesečne neto plaće u RH, tada je tri četvrtine (3/4) neto plaće radnika izuzeto od ovrhe, ali opet ne više od 2/3 prosječne mjesečne neto plaće.
Za korištenje ove vrste ovrhe potrebno je odabrati opciju 1-Ovrha – ostale tražbine , tako da će na Načinu izračuna iznosa za Način isplate 2 biti vidljivo kao na sljedećoj slici:

2. Ovrha radi zakonskog uzdržavanja

Zakonski propisi između ostalog propisuju i da ako je neto plaća radnika veća od prosječne mjesečne neto plaće u RH (6.237,00 kn) tada je izuzeti iznos od ovrhe polovina (1/2) prosječne mjesečne neto plaće, a ako je plaća radnika manja od prosječne mjesečne neto plaće u RH, tada je polovina (1/2) neto plaće radnika izuzeta od ovrhe.
Za korištenje ove vrste ovrhe potrebno je odabrati opciju 2-Ovrha – zakonska uzdržavanja , tako da će na Načinu izračuna iznosa za Način isplate 2 biti vidljivo kao na sljedećoj slici:

S obzirom na to da je na faktoru 1 (Faktor maksimalnog/zaštićenog iznosa) upisan faktor 1/2 isto znači da je maksimalni iznos koji je izuzet od ovrhe polovina (1/2) prosječne neto plaće u RH ako je ta plaća veća od 6.237,00 kn, odnosno točno 3.118,50 kn za 2019. godinu. Na faktoru 2 (Faktor zaštićenog iznosa) upisan je također faktor 1/2 što znači da ako je neto plaća radnika manja od prosjeka RH, također je polovina iznosa izuzeta od ovrhe.

3. Ovrha radi uzdržavanja djeteta

Zakonski propisi radi uzdržavanja djeteta propisuju da ako je neto plaća radnika veća od prosječne mjesečne neto plaće u RH (6.237,00 kn) tada je izuzeti iznos od ovrhe četvrtina (1/4) prosječne mjesečne neto plaće u RH, a ako je plaća radnika manja od prosječne neto plaće, tada je također četvrtina (1/4) neto plaće radnika izuzeta od ovrhe.
Za korištenje ove vrste ovrhe potrebno je odabrati opciju 3-Ovrha – uzdržavanje djeteta , tako da će na Načinu izračuna iznosa za Način isplate 2 biti vidljivo kao na sljedećoj slici:

S obzirom na to da je na faktoru 1 (Faktor maksimalnog/zaštićenog iznosa) upisan faktor 1/4 isto znači da je maksimalni iznos koji je izuzet od ovrhe četvrtina (1/4) prosječne neto plaće u RH ako je ta plaća veća od 6.237,00 kn, odnosno točno 1.559,25 kn za 2019. godinu. Na faktoru 2 (Faktor zaštićenog iznosa) upisan je također faktor 1/4 što znači da ako je neto plaća radnika manja od prosjeka RH, također je četvrtina iznosa izuzeta od ovrhe.

Ručni unos iznosa za Način isplate 2

Ako je na radniku odabrana opcija upisani iznos, odnosno ''Iznos – upis iznosa'' isto znači da je potrebno ručno upisati iznos koji se ovršuje te će program taj iznos kod kreiranja virmana raspodijeliti na ''Način isplate 2''. Ovo je bitno napomenuti jer isto treba koristiti kada iz nekog razloga treba primijeniti neki drugi ključ (formulu) za izračun iznosa na ''Načinu plaćanja 2'' ili isti nije moguće automatski izračunati preko ponuđenih formula 1, 2 i 3 (npr. kada radnik ima više vrsta ovrha). Tada će na Načinu izračuna iznosa za Način isplate 2 biti vidljivo kao na sljedećoj slici:

Posebni slučajevi kod ovrhe kada ukupni neto nije osnovica za izračun raspoloživog iznosa za ovrhu

Kao što smo ranije naveli, polazna veličina za izračun ovrhe je neto plaća radnika. Međutim, kako zakonodavac propisuje da se u svim slučajevima ne može ovršiti neto plaća radnika, za te slučajeve potrebno je ručno izračunati koji iznos je raspoloživ za ovrhu i kao takav upisati na ''Način isplate 2'' i pri tome koristiti opciju ''Iznos – upis iznosa''. Svakako se upoznajte sa zakonskim propisima koji ograničavaju provođenje ovrhe bez obzira da li se radi o oporezivim zaradama ili neoporezivim naknadama. U svim ovim slučajevima ručno treba upisati iznos koji se isplaćuje na ''Način isplate 2'':

Više obračuna plaća za jedan mjesec – ako se radi više obračuna plaća za jedan mjesec bez obzira da li je riječ o plaći ili isplatama naknada, svakako treba voditi računa o obračunu ovrha, jer kada je upisana formula ili iznos program će shodno tome izračunavati iznos koji se ovršuje.

Više vrsta ovrha na plaći – ako za radnika treba primijeniti više vrsta ovrha, s obzirom na to da je moguće samo jednu vrstu ovrhe izabrati za izračun ovrhe, tada treba ručno utvrditi iznos koji se ovršuje.

Kreiranje virmana za naknade kod ovrhe

Kao što smo u uvodu već naveli postoje naknade koje su izuzete od ovrhe, tj. isplaćuju se u cijelosti na zaštićeni račun, ali i one koje se ovršuju sukladno zakonskim propisima. Ovisno o postavkama na naknadama za izračun ovrhe tako će se kreirati i virmani za isplatu.
Ako je na naknadi navedeno da se ista ne ovršuje (Ne ulazi u izračun ovrhe) to znači da će cjelokupni iznos naknade biti isplaćen na zaštićeni račun.
Ako je na naknadi naznačeno da se ovršuje u 100% iznosu (U izračun ovrhe ulazi u 100% iznosu), tada će se za iznos naknade kreirati virman u korist redovnog računa radnika tj. onog računa koji se ovršuje.
U slučaju da je na naknadi postavka da se ista zbraja s neto plaćom (U izračun ovrhe zbraja se s neto plaćom), tada će kreiranje virmana ovisiti o iznosu neto plaće, te su moguće opcije da se iznos naknade u cijelosti isplaćuje u korist redovnog računa radnika (koji se ovršuje) ili da se ista raspoređuje na oba računa radnika (ovršeni i zaštićeni).
Kada su u pitanju naknade koje se kod ovrhe zbrajaju s neto plaćom kod utvrđivanja iznosa za ovrhu, virmani se neće ispravno kreirati ako je ista naknada veća od iznosa izuzetog od ovrhe, te je tada potrebno ručno kreirati virmane.
Dodavanjem ove mogućnosti u programu nastojali smo pokriti najčešće slučajeve kod obračuna ovrhe nad plaćama kada se neto plaća i naknade raspoređuju na zaštićeni i redovni račun, tako da svi momenti kod ovrhe nisu pokriveni.

Postavke na naknadama i radniku kod preuzimanja verzije

Preuzimanjem nove verzije programa na naknadama će automatski (po defaultu) biti popunjeno da ista ne ulazi u izračun ovrhe, a na radniku na kartici 5. Isplata će biti popunjena opcija za ručni unos iznosa. Dakle, za korištenje automatskog izračuna iznosa kod ovrhe nad plaćama bit će potrebno ručno posetirati postavke na naknadama i na radniku.


*** Napomena - upute se mogu razlikovati u slikama i tekstu od sadržaja koji se nalazi na vašem računalu, ovisno o inačici 4D Wanda koju trenutno koristite. Posljedica je to stalnog razvoja i nadogradnje 4D Wanda, a koji iz objektivnih razloga dinamikom ne prati i nadogradnja modula Upute. Posebno se to odnosi na zamjenu službene valute RH kuna (kn) u euro (€) i njen prikaz u uputama.