4D Wand Info

Br. 10, 22.12.1999.

Povratak na listu


INVENTURA

Da biste mogli prenijeti stanje u novu knjigovodstvenu godinu potrebno je napraviti inventuru. Uvjet koji mora biti zadovoljen prije početka kreiranja inventure je da su svi robni dokumenti zatvoreni, odnosno da ste sa skladišta skinuli svu robu koja neće ići u popis početnog stanja.
U padajućem izborniku Skladište, koji se nalazi na glavnom ekranu robno-materijalnih modula, pozivate opciju Inventurni popis. Program otvara tabelu dokumenata Inventura.
Ako imate više skladišta na kojima imate zaduženu robu, inventuru radite za svako skladište posebno, jer se tako i stanje prenosi u novu knjigovodstvenu godinu.
Prvo je potrebno kreirati zaglavlje dokumenta inventure. U formi zaglavlja definirate skladište na kojem radite inventuru, kao i datum kada je ona pravljena.

Slijedeći korak je unos stavaka u dokument inventure. Da ne biste unosili stavke dokumenta pojedinačno, u padajućem izborniku Obrade nalaze se opcije:
1. Priprema popisa za sve artikle: pritiskom na ovu opciju program će sve stavke koje imaju zalihe na skladištu kreirati u tabelu stavki inventurnog popisa.
2. Popis za tarifnu grupu artikala: pritiskom na ovu opciju program otvara tabelu tarifnih grupa i iz nje odabirete za koju tarifnu grupu želite popis. Samo artikli koji pripadaju odabranoj tarifnoj grupi ući u tabelu stavki inventurnog popisa.
3. Popis za grupu iz klasifikacije artikala: pritiskom na ovu opciju program otvara tabelu klasifikacije i iz nje odaberite grupu za koju želite napraviti inventuru. Odabirom grupe u tabelu stavki inventurnog popisa ući će samo artikli koji pripadaju odabranoj grupi.
Kada su kreirane stavke u tabeli stavki inventurnog popisa, možete ispisati dokument Prazna popisna lista sa artiklima nađenim na skladištu. Ovaj dokument se nalazi u padajućem izborniku Ispis.
Po završetku popisa stanja skladišta potrebno je nađene količine usporediti sa knjigovodstvenim stanjem i evidentirati viškove i manjkove ako ih ima.
U tabeli stavki inventurnog popisa pored naziva, šifre i kataloškog broja nalaze se slijedeće kolone: zalihe, količine po knjigovodstvu, količine po popisu, cijena, vrijednost po knjigovodstvu, vrijednost po popisu, manjak-količina, manjak-vrijednost, višak-količina, višak-vrijednost, razlika.
Polje količina po knjigovodstu predstavlja stanje koje je program našao na zalihama.
Polje količina po popisu je stanje koje ste vi našli fizički na skladištu. Ovo polje se može mijenjati i u njega upisujete stvarne količine robe na skladištu. Ukoliko je ova količina veća ili manja od knjigovodstvene program sam evidentira višak ili manjak kao i razlike u vrijednostima.

Kada su upisane količine po popisu dokument inventure treba odobriti. U tom momentu stanje po popisu postaje jednako knjigovodstvenom stanju. Program automatski kreira zapisnike o inventurnom višku i inventurnom manjku, kao i zapisnik o inventuri. Ove zapisnike možete i ispisati koristeći ispise iz padajućeg izbornika Ispisi.
Pored zapisnika program automatski kreira i puni tabele dokumenata inventurnog viška i inventurnog manjka. Ove tabele dokumenata pozivate također iz padajućeg izbornika Skladište sa glavnog izbornika robno - materijalnog modula.

***NAPOMENA: Za vrijeme trajanja inventure (dok dokument inventure stoji neodobren) NEMOJTE stavljati i skidati robu sa skladišta putem bilo kojeg dokumenta, jer u tom slučaju inventura neće biti ispravna i program vam neće niti dopustiti da odobrite takvu inventuru.

I na kraju jedan savjet. Inventuru radite na način da robu popisujete gledajući po skladištu i upisujući nađene količine na inventurnu listu. Ako gledate po redosljedu po kojem se artikli nalaze na papiru, otvarate sebi mogućnost da propustite popisati neku od roba, budući da je moguće da na praznoj popisnoj listi neki od artikala nije naveden, jer je knjigovodstvena količina nula, a imate ga na skladištu. U obrnutom slučaju, lako je na popisnoj listi provjeriti da li ste upisali količine za sve artikle i u slučaju da imate takvu situaciju, te artikle ste ili preskočili ili imate manjak na skladištu, pa ih nije loše ponovno provjeriti.


*** Napomena - upute se mogu razlikovati u slikama i tekstu od sadržaja koji se nalazi na vašem računalu, ovisno o inačici 4D Wanda koju trenutno koristite. Posljedica je to stalnog razvoja i nadogradnje 4D Wanda, a koji iz objektivnih razloga dinamikom ne prati i nadogradnja modula Upute. Posebno se to odnosi na zamjenu službene valute RH kuna (kn) u euro (€) i njen prikaz u uputama.